ȘEDINȚA PUBLICĂ A CA DIN 20.08.2019

Mar ,August 20, 2019 - 14:34

ȘEDINȚA PUBLICĂ A CA DIN 20.08.2019

Consiliul Audiovizualului s-a întrunit astăzi, 20 august 2019, în ședință publică.

Autoritatea de reglementare în domeniul comunicării audiovizuale a aprobat clasificarea furnizorilor de servicii media aflați în jurisdicția Republicii Moldova. Astfel, în conformitate cu prevederile  art.1 din Codul serviciilor media audiovizuale, furnizorii de servicii media aflați în jurisdicția Republicii Moldova sunt clasificați în 3 (trei) categorii: furnizori naționali de servicii media; furnizori regionali de servicii media; furnizori locali de servicii media.

Furnizorul național de servicii media este definit ca furnizor ale cărui servicii media audiovizuale liniare se adresează populației la nivel național și pot fi recepționate de cel puțin 2/3 din populația Republicii Moldova.

Furnizorul regional de servicii media este definit ca furnizor ale cărui servicii media audiovizuale liniare se adresează populației la nivel regional și pot fi recepționate de cel puțin 1/3 din populația Republicii Moldova.

Furnizorul local de servicii media este definit ca furnizor ale cărui servicii media audiovizuale liniare se adresează populației la nivel local și pot fi recepționate de mai puțin de 1/3 din populația Republicii Moldova.

Așadar:

1) Clasificarea furnizorilor de servicii media de radiodifuziune sonoră (posturile de radio)

 

Nr.

Furnizor de servicii media prin radiodifuziune sonoră (posturi de radio)

Criteriul: populația care poate recepționa

Criteriul: la ce nivel se adresează serviciile media, în baza informației deținute

Clasificare

1.

Albena

local

local

local

2.

Aquarelle-FM

local

local

local

3.

ART-FM

local

local

local

4.

Autoradio/Avtoradio

local

local

local

5.

BAS FM

local

local

local

6.

BIZIM DALGAMIZ

local

local

local

7.

Bugeac FM

local

local

local

8.

Cultura divină

local

local

local

9.

Datina FM

local

local

local

10.

Dialog FM

local

local

local

11.

Drochia FM

local

local

local

12.

ECO FM

local

local

local

13.

Euronova FM

local

local

local

14.

Europa Plus Moldova

local

local

local

15.

FLOR-FM

local

local

local

16.

GRT FM

Conform art. 32 din Codul serviciilor media audiovizuale - regional

17.

HIT FM

național

regional

regional

18.

Jurnal FM

regional

regional

regional

19.

KISS FM

local

local

local

20.

Like FM – Русское радио

regional

regional

regional

21.

LOVE RADIO

local

local

local

22.

Maestro FM

local

local

local

23.

Magic FM

local

local

local

24.

Megapolis FM

local

local

local

25.

MICUL SAMARITEAN

național

regional

regional

26.

Muz FM

regional

regional

regional

27.

Noroc

regional

regional

regional

28.

PRO 100 RADIO

local

local

local

29.

Publika FM

regional

regional

regional

30.

Radio 7/Радио 7 (Chișinău)

local

local

local

31.

Radio 7/Радио 7 (Bălți)

local

local

local

32.

Radio 21

local

local

local

33.

Radio 911

local

local

local

34.

Radio Alla

local

local

local

35.

RADIO CHIȘINĂU

regional

regional

regional

36.

Radio Dor 93,0 FM

local

local

local

37.

Radio MEDIA

local

local

local

38.

Radio.md

local

local

local

39.

Radio Moldova

Conform art. 32 din Codul serviciilor media audiovizuale - național

40.

Radio Moldova Tineret

Conform art. 32 din Codul serviciilor media audiovizuale - național

41.

Radio ONE

regional

regional

regional

42.

RADIO ORHEI

local

local

local

43.

Radio Orhei FM

local

local

local

44.

RADIO PLAI

național

regional

regional

45.

RADIO POLI DISC – НОВОЕ РАДИО

regional

regional

regional

46.

Radio Prim

local

local

local

47.

Radio Pro-Mingir

local

local

local

48.

Radio Soroca

local

local

local

49.

Radio Studentus

local

local

local

50.

Radio ZUM

local

local

local

51.

RETRO FM

local

local

local

52.

Romano Patrin-FM

local

local

local

53.

Univers FM

local

local

local

54.

Vocea Basarabiei

regional

regional

regional

55.

Vocea Speranței

regional

regional

regional

 

 

2) Clasificarea furnizorilor de servicii media audiovizuale (posturile TV)

 

Nr.

Furnizor de servicii media audiovizuale (posturi TV)

Nr. distribuitorilor de servicii

Criteriul: populația care poate recepționa

Criteriul: la ce nivel se adresează serviciile media, în baza informației deținute

Clasificare

1.

Accent TV

43

național

Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

regional

2.

A Film

2

local

Satelit.

regional

local

3.

Agro TV Moldova

48

național

Prin rețelele distribuitorilor de servicii/Multiplexul A (nu activează).

regional

regional

4.

ALBASAT

1

local

Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

local

5.

ART-TV

1

local

Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

local

6.

ATV

>3

național

Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

regional

7.

ATV COGUK

>3

local

Canalul 40 – Comrat.

local

local

8.

AXIAL TV

2

național

Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

regional

9.

BAS TV

1

local

Canalul 26 -  Basarabeasca.

local

local

10.

TV BIZIM DALGAMIZ

>3

local

Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

local

11.

BRAVO TV

25

național

Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

regional

12.

BTV

6

regional

Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

regional

13.

Busuioc TV

35

național

Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

regional

14.

CANAL 2

53

național

Reţeaua nr. 2 statală/ Multiplexul A.

național

național

15.

CANAL 3

54

național

Canalul 9 – Cimişlia, Canalul 41 – Vulcăneşti, Canalul 52 – Bălţi, Canalul 45 - Anenii Noi, Canalul 55 – Comrat, Canalul 55 – Jabca, Canalul 37 – Rîşcani, Canalul 52 – Călăraşi, Canalul 45 – Chişinău, Canalul 35 - Ştefan Vodă, Canalul 45 – Căuşeni, Canalul 60 – Teleneşti, Canalul 42 – Orhei, Canalul 56 – Cahul, Canalul 47 – Hînceşti, Canalul 57 – Edineţ/ Multiplexul A.

regional

regional

16.

Canal Regional

17

național

Prin rețelele distribuitorilor de servicii/Multiplexul A (nu activează).

regional

regional

17.

CTC Mega

54

național

Canalul 26 – Chişinău, Canalul 44 – Basarabeasca, Canalul 49 –Făleşti, Canalul 53 – Sîngerei, Canalul 36 – Hînceşti, Canalul 37 – Cantemir, Canalul 47 – Glodeni, Canalul 57 – Teleneşti.

regional

regional

18.

ENI AI

>3

local

Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

local

19.

Exclusiv TV

47

național

Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

regional

20.

FAMILIA DOMASHNIY

50

național

Canalul 26 - Anenii Noi, Canalul 38- Basarabeasca, Canalul 25 - Ceadîr Lunga, Canalul 51 – Căuşeni, Canalul 33 – Floreşti, Canalul 25 – Leova, Canalul 41 – Ocniţa, Canalul 51 – Orhei

regional

regional

21.

FLOR – TV

2

local

Canalul 48 – Floreşti.

local

local

22.

GOLD TV

5

național

Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

regional

23.

Gurinel TV

40

național

Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

regional

24.

ITV

20

național

Prin rețelele distribuitorilor de servicii/Multiplexul A (nu activează).

regional

regional

25.

Jurnal TV

55

național

Satelit /Multiplexul A (nu activează).

regional

regional

26.

MBC

17

național

Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

regional

27.

Media TV

3

național

Canalul 43 – Cimişlia.

local

local

28.

Moldova-1

 

național conform Codului

 

29.

Moldova-2

41

30.

N4

55

național

Canalul 39 - mun. Bălţi, Canalul 53 -  Soroca, Canalul 42 – Edineţ, Canalul 49 – Ungheni, Canalul 37 -  Cahul, Canalul 51 – Chişinău/ Multiplexul A (nu activează)

regional

regional

31.

NOROC

34

național

Canalul 53 – Nisporeni, Canalul  27 – Căinari/ Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

regional

32.

NTS

3

local

Canalul 41 – Taraclia,

Canalul 34 – s. Ciumai (r-nul Taraclia ).

local

local

33.

NTV Moldova

54

național

Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

regional

34.

Orhei TV

22

național

Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

regional

35

ORIZONT TV

3

național

Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

regional

36.

POPAS TV

6

local

Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

local

37.

Prime

54

național

Reţeaua nr.3 statală/Multiplexul A/Satelit.

național

național

38.

PRO TV CHIŞINĂU

51

național

Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

regional

39.

Publika TV

55

național

Canalul 23 – Străşeni, Canalul 29 – Ocniţa, Canalul 35 – Floreşti, Canalul 44 – Trifeşti, Canalul 56 – Cimişlia, Canalul 45 – Briceni,

Canalul 55 – Cantemir, Canalul 52 – Drochia, Canalul 53 – Făleşti, Canalul 52 – Glodeni, Canalul 51 – Sîngerei, Canalul 52 - Ştefan Vodă, Canalul 45 – Taraclia, Canalul 28 – Bălţi, Canalul 50 – Bender, Canalul 25 – Cahul, Canalul 25 – Edineţ, Canalul 43 – Donduşeni, Canalul 47 – Leova, Canalul 34 – Comrat, Canalul 25 – Căuşeni, Canalul 49 – Soroca/ Multiplexul A/Satelit.

regional

regional

40.

REN MOLDOVA

49

național

Satelit.

regional

regional

41.

RTR Moldova

55

național

Prin rețelele distribuitorilor de servicii/Satelit

regional

regional

42.

RU TV Moldova

47

național

Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

regional

43.

SOR-TV

5

național

Canalul 43 -  Soroca,

Canalul 56 – Băxani.

local

local

44.

Studio-L

2

național

Canalul 35 – Căuşeni.

local

local

45.

TV8

52

național

Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

regional

46.

Televiziunea Centrală

30

național

Canalul 51 – Congaz, Canalul 23 – Comrat/ Prin reţelele distribuitorilor de servicii.

regional

regional

47.

Tezaur TV

-

Nu activează

Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

 

48.

Tezaur Folc

-

Nu activează

Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

 

49.

TV Look

-

Nu activează

Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

 

50.

TVC 21

46

național

Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

regional

51.

TV DROCHIA

6

național

Canalul 28 – Drochia.

local

local

52.

TV Elita

3

național

Canalul 21 – Rezina, Canalul 35 –Orhei, Canalul 45 – Şoldăneşti,

Canalul 52 – Ustia (Dubăsari).

regional

regional

53.

TV-Găgăuzia

3

regional conform Codului

54

TVN

6

național

Canalul 46 – Bălți/ Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

regional

55.

TV Prim

4

național

Canalul 35 – Glodeni.

local

local

56.

TVR Moldova

56

național

Multiplexul A.

regional

regional

57.

Vocea Basarabiei TV

2

național

Canal 39 – Ungheni, Canal 8 – Nisporeni/ Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

regional

58.

10 TV

10

național

Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

regional

59.

ZONA M

14

național

Prin rețelele distribuitorilor de servicii.

regional

regional

 

Clasificarea respectivă se impune în scopul asigurării realizării prevederilor Codului serviciilor media audiovizuale cu privire la măsurarea cotei de audiență a serviciilor media audiovizuale precum și celor ce statuează transmisiunea programelor audiovizuale locale în cadrul serviciilor media audiovizuale.

Tot în cadrul ședinței, Consiliul Audiovizualului a prelungit termenul de efectuare a controlului privind circumstanțele de fapt asupra petițiilor parvenite la Consiliul Audiovizualului.

CA a susținut demersul Centrului Internațional „La Strada” și a recomandat mediatizarea în serviciile de televiziune ale furnizorilor de servicii media audiovizuale aflați în jurisdicția Republicii Moldova Campaniei de comunicare cu genericul: „Înainte să accepți o ofertă de muncă peste hotare, informează-te!”.

Informații detaliate găsiți pe audiovizual.md, la rubrica Decizii curente.

Serviciul Comunicare și relații cu publicul